Przejdź do głównej zawartości

Subsumcje edukacji

SUBSUMCJE EDUKACJI

 red. Maksymilian Chutorański, Jacek Moroz, Oskar Szwabowski 

link: WN Katedra
 

Opis



Naszym celem było opracowanie i analityczne wykorzystanie kategorii „subsumcji/podporządkowania”, zbadanie jej semantycznych, ontologicznych i performatywnych implikacji w odniesieniu do problematyki edukacyjnej. Pragnęliśmy zwrócić uwagę na społeczne, polityczne i etyczne wymiary podporządkowywania procesów edukacyjnych, zapytać o możliwe sposoby użycia i kontrużycia analizowanej kategorii, jak również o możliwe w danej perspektywie projekty emancypacyjne. Takie podejście do badania sprawia, że ma ono charakter transdyscyplinarny, lokując się na pograniczu pedagogiki, filozofii, socjologii, psychologii, politologii, ekonomii i innych dyscyplin akademickich.
Z Wprowadzenia

Książka ta zawiera ważne głosy rozszerzające pole naukowej oraz praktycznej debaty nad sposobem funkcjonowania i organizacją instytucji edukacyjnych oraz nad miejscem, jakie wiedza – tak jej produkcja, jak i reprodukcja – odgrywa we współczesnych społeczeństwach tzw. późnego kapitalizmu, określanego również jako kapitalizm kognitywny, niematerialny czy postindustrialny.
dr hab. Jan Sowa

Szczególną wartość książki upatruję w jej poznawczej otwartości i wielogłosie, ujawniającym zróżnicowane linie recepcji pojęcia subsumcji, m.in. w krytycznych badaniach nad szkolnictwem wyższym, wiedzą i nauką, edukacją obywatelską, szkołą.
dr hab. Helena Ostrowicka

Spis treści
Edukacja podporządko(wy)wana. Wprowadzenie -Maksymilian Chutorański, Jack Moroz, Oskar Szwabowski
Marksowskie pojęcia subsumcji pracy pod kapitał jako narzędzie krytycznych badań nad szkolnictwem wyższym - Krystian Szadkowski
Kryzys i subsumcja. Kryzys w perspektywie radykalnej - Oskar Szwabowski
Nie(tylko)ludzkie subsumcje edukacji - Maksymilian Chutorański
Dialektyka funkcjonalizacji szkoły - Piotr Zamojski
Prawda jako narzędzie edukacyjnego podporządkowania - Jacek Moroz
Z badań nad mechanizmem działania paradygmatu naukowego - Marek Więcław
Projekt: Obywatel. Rzecz o społecznej kontroli, zarządzaniu zmysłowością i strategiach oczyszczania - Karolina Starego
Przeciwko subsumcji - Oskar Szwabowski
Święta głupców i błaznów. Karnawałowy śmiech oporu w sferze publicznej i klasie szkolnej - Przemysław Paweł Grzybowski


Komentarze

  1. Mam i czytam :-) A raczej poczytuję, bo w częściach. Fajna rzecz, niezwykła perspektywa, chociaż czasem samo-zaprzeczająca sobie samej. Coś co krytykuje reżim, samo nie umyka łatce reżimu. To trochę jak błędne koło. Ale czytam dalej:-)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Promo: Tomik wierszyków

  Nie cierpię tego momentu – chociaż wcześniej jawi mi się on jako radosny – gdy coś się jednak ukazuje. Wszelkie moje teksty są lepsze, gdy są schowane. Moment, gdy się ukazuję, to jakby dopiero wtedy padało na nie światło, ukazujące pełnie nędzy. Już ich nie lubię. Chciałbym znowu je schować. W mroku nabierają niesamowitych kształtów, zyskują na wartości.  

Drugi dzień na ulicach

  Dla mnie to drugi dzień na ulicy. Przed wyjściem piszemy na kartonach oraz na biało-czerwonej fladze malujemy piorun - to nowa Polska, która rodzi się z siły kobiet. A ja pierwszy raz maszeruję pod tymi kolorami. Widzę, że są też te, pod którymi zwykle chodziłem. Powiewają flagi czarne, czarno-czerwone, tęczowe, niebieskie i biało-czerwone. Ludzi jest więcej niż wczoraj. Wylewają się z placu na pobliskie chodniki. Nie tysiąc, nie dwa, nie pięć. Nie widzę początku ani końca – ostatnio ludzie bardzo polubili spacery. Zwłaszcza dziewczyny. Wyszło też sporo znajomych. Tych, co nie widziałem od dawna, starzy znajomi z czasu aktywizmu, byłe studentki, współpracownicy. Robi się rodzinnie, gdy stoimy w kilka osób snując polityczne rozważania. Później, w marszu trochę się gubimy, pochłonięci proszeniem, aby władza szybko się oddaliła i dała wszystkim spokój. Jest spokojnie, radośnie, ale też bojowo - rząd dostaje jasny przekaz, chociaż chyba ma trudności z rozumieniem. Wła

Obserwatorzy

Top Lista Najlepsze blogi

Najlepsze Blogi
zBLOGowani.pl
Konkurs blogów pisanych sercem